Роль годинника Альберта Ейнштейна в роботі над теорією відносності

Весь світ, навіть далекий від науки, знає ім'я людини, яка покінчила з класичною фізикою і поставила під сумнів святая святих - абсолютність часу. Для більшості обивателів, які не вникають в суть і значення концепцій Альберта Ейнштейна, його образ все одно є уособленням генія XX століття. Більшість досліджень нобелівського лауреата стосуються просторово-часових питань. І цілком природно, що інтернет-магазин Свісс Вотч проявив жвавий інтерес на тему, що хвилює, напевно, багатьох: якім годинникам надавав перевагу в повсякденності найпопулярніший фізик? Адже не виключено, що саме вимірювачі пресловутого часу надихали свого власника на геніальні думки щодо його відносності.

Золотий годинник Альберта Ейнштейна від Longines
Золотий годинник Альберта Ейнштейна від Longines

Longines - годинник, який подолав релятивістський скепсіс

Життя і творчість Альберта Ейнштейна неможливо собі уявити без масси міфів і легенд, супутніх його особистості. Згідно з однією з них, іменно періодичне спостереження за стрілками власного Longines підвело його до усвідомлення загальної теорії відносності. Це цілком легко спростовується датами, оскільки згадана робота була опублікована років за двадцять до появи на зап'ясті Ейнштейна перших ходиків знаменитої швейцарської маркі, які увійшли в історію. 

Всего в його власності перебувало дві моделі цього бренду. У 1931 році це був наручний золотий годинник з дуже модним на той час чотирикутним корпусом - яскравим втіленням стилю ар-деко. Їх вченому фірма презентовала персонально, навіть потрудившись забезпечити екземпляр спеціальним іменним пам'ятним гравіюванням. Не можна не відзначити, що саме креативним швейцарцам ізначально належить ідея створення прямокутної форми циферблата в 1912-м. Спустя кілька десятиліть в 2008-му ця капсула часу на шкіряному ремінці піде с молотка на аукціоні за $ 596 тисяч, що поки залишається непобитим рекордом для компаніі.

Золотий наручний годинник Longines Альберта Енштейна, проданий з аукціону в 2008 році
Золотий наручний годинник Longines Альберта Енштейна, проданий з аукціону в 2008 році

Другі представники все того ж Longines потрапили у володіння Ейнштейна в самий розпал Світової війни в 1943 р. На цей раз це були витончені мешканці кишені, що досить екстравагантно для того періоду, оскільки кишенькові хронографи на той момент вийшли з моди. Декоровані золотом, вони також, як їх попередники, не відрізнялися розширеним функціоналом. У розпорядженні іх невибагливого володаря не було нічого зайвого, тільки годинна і хвилинна стрілки по центру і секундна в окремому віконці в районі числа 6. Можливо, заперечуючи часовий абсолют, філософ не відчував потреби в вічних і місячних календарях? Дивлячись на простоту і благородство ліній, не можна не повірити хоча б на мить в справедливість версій про роль кишенькового хронографа в напісаніі центрального опусу про часовий релятивізм. Тим більше, що їх класичний ціферблат так нагадує найвідоміший шедевр Сальвадора Далі «Постійність пам'яті». Втім, плавлений годинник на полотні так само з'явився в 1931-м - задовго до столь цінних цокаючих супутників мислителя.

Гравірування на задній частині корпусу золотого Longines "Професор Альберт Ейнштейн, Лос-Анджелес, 16 лютого 1931"
Гравірування на задній частині корпусу золотого Longines
"Професор Альберт Ейнштейн, Лос-Анджелес, 16 лютого 1931"

До речі, ця вінтажна модель, заповідана старшому синові Альберта Гансу, встигла побувати у виставкових фондах Бернського історичного музею. Однак, була вдало продана в ході аукціонних торгів в 2016-м за $ 348 тис. В принципі, висока довіра до швейцарського бренду з боку Ейнштейна не випадкова. На рахунку Longines на той момент фігурувало чимало технічних досліджень. Таких, як випуск найтонших мініатюрних і одночасно надійних механізмів. Їхні вироби брали участь в спортивних заходах і фіксували історичні події, такі, як перетин Атлантики пілотом Чарльзом Лінбергом в 1929 р, а також в 1932 переліт з Ньюфаундленду до Ірландії Амелією Ерхарт - першої жінкою за штурвалом літака. В обох випадках хронографи зі Швейцарії супроводжували першопрохідців, про що сурмили всі передові газети, не залишаючи великого вченого в незнанні про виняткові технічні характеристики швейцарської годинникової продукції.

Кишеньковий годинник Альберта Ейнштейна Longines
Кишеньковий годинник Альберта Ейнштейна Longines

Довіряв чи Ейнштейн їх зразковій точності або його приваблювала медітатівна естетичність розміреного ходу по колу стрілок - тепер уже не має значення. Его теоріі, незважаючи на всю колись гадану авантюрність, продовжують обертати колеса сучасної науки. А супутні його славним відкриттям годинники, на диво, служать справно після більше ніж півстоліття експлуатації, що говорить про іх неперевершену якість.

Що ж, спостерігаючи за їхньою работою сьогодні, не можна не віддати належне - їх колишньому господареві не відмовиш ні в далекоглядності, ні в почутті смаку. Знайти ж щось настільки же індівідуальне через ресурси інтерактивного каталогу онлайн-магазину Свісс Вотч для наших клієнтів не складає труднощів.