Полетіли! .. Справжній годинник для справжнього космосу

Космонавт Олексій Леонов першим вийшов у відкритий космосХто з чоловіків в дитинстві не мріяв стати космонавтом? Хто не зачитувався «космічними» романами, в яких хоробрі підкорювачі галактичних глибин творили чудеса, долаючи труднощі і тяготи зіркових буднів? Відповідь - одиниці. А ось охочих бути схожими на сміливих першопроходців навколоземного простору, знаходилося безліч. Кожен знав прізвище першого космонавта планети - Гагаріна, і як звали того, хто першим вийшов з корабля в чорну безповітряну безодню, і багатьох інших героїв.

Олексій Леонов - саме він 12 червня 1965 вперше побачив зірки ближче всіх людей, зробивши прогулянку в навколоземному вакуумі. Ще більш дивно те, що разом з ним (точніше, на рукаві його скафандра) там побував і годинник - саме тому він вважається таким ж повноправним завойовником космосу, як і сміливі пілоти!

Хронограф носив горду назву «Стріла» і був доступний лише вищому складу ВПС СРСР. Модель з функцією «стоп-секунда» оснащувалася додатковими циферблатами - секундоміром і, традиційним для «пілотних» зразків, сорокап'ятихвилинним лічильником. При явному мінімалізмі зовнішнього дизайну хромованого корпусу з нержавіючої сталі, годинник мав хорошу «начинку» - калібр №3017. Він вів родовід від знаменитого «швейцарця» Венус 150/152, ручної подзаводки і 44-годинним запасом ходу. Випускала їх тоді Перша Московська годинникова фабрика з авіаційними «наворотами» - тахіметрічною і телеметричною шкалою і люмінесцентним циферблатом.

Годинник "Стріла", що кріпився на рукав скафандра, разом з Олексієм Леоновим першим вийшов у відкритий космос
Годинник "Стріла", що кріпився на рукав скафандра, разом з Олексієм Леоновим першим вийшов у відкритий космос

«Радянський Спідмайстр» - таке прізвисько на Заході отримала «Стріла» за надійність, яку приписують хронографу Омега Speedmaster. Як відомо, саме він першим побував на Місяці. Про це добре відомо інтернет-магазину Свісс Вотч, як і про тих сміливих і відважних людей, які відштовхнулися від земної тверді, щоб зробити нас ближче до зірок ...

Ближче до зірок

Через 10 років Леонову пощастило ще раз (всупереч прийнятим тоді обмеженням) зробити крок в космос. Це сталося під час радянсько-американської місії 1975 "Союз-Аполлон», коли пілоти двох країн провели вдалу стиковку своїх кораблів над Землею. У польоті космонавт носив вже модель Флайтмастер із колекції Speedmaster- і неспроста.

Омега до цього була багато разів випробувана в космосі, в ній працювали навіть в повному вакуумі, тому всі місії американських астронавтів мали Flightmaster - це вже було своєрідним стандартом. Щоб синхронізувати роботу екіпажів, Олексій Леонов з напарником Валерієм Кубасовим теж взяли на борт цю Омегу.

Під час радянсько-американської місії 1975 "Союз-Аполлон» Олексій Леонов носив вже Omega Флайтмастер
Під час радянсько-американської місії 1975 "Союз-Аполлон» Олексій Леонов носив вже Omega Флайтмастер

Флайтмастер розроблявся спеціально для пілотів, навіть його корпус з нержавіючої сталі був стилізований під реактивний двигун. Навіть в наші дні годинник виглядає здоровенними: 52мм в довжину і 46 мм в ширину, товщина 15мм і вагою 139гр. Заготівлю 16 раз «пресували», поки вона не прийняла форму еліпса, - це допомагало їй «вписатися» в зап'ясті. У «ходиків» запас міцності на 6 атмосфер, вони водонепроникні - хоча навіщо це в вакуумі? Але і там вони показали свою виняткову надійність.

Вражає циферблат, який закриває загартоване мінеральне скло. Flightmaster не дарма вважають самим розбірливим і простим хронографом, незважаючи на максимальне інформаційне насичення: 7 стрілок і 3 допоміжних лічильника. Стрілки і кнопки управління ними і обертовим безелем мали окреме колірне позначення для кожної.

На задній кришці, крім логотипу Омега, нанесений контур літака DC-8 супер 61, запечатаний таким же мінеральним склом, що і зверху, - і відразу було зрозуміло, для кого годинник тоді призначався. Одягаючи на руку, мимоволі відчуваєш себе підкорювачем неба і космосу ...

 Підкорювачам неба і космосу присвячується

Натхненні найбільшою місією - першим виходом людини в навколоземний простір - світові годинникові майстри гідно відповіли на неї. Швейцарці фабрики Louis Moinet в пам'ять про історичну подію випустили шедевр точної механіки SpaceWalker. Вони мали на це повне право: засновник бренду француз Луї Моана страшно захоплювався астрономією і любив малювати, так само, як і Олексій Леонов.

Louis Moinet в пам'ять про історичну подію випустили шедевр точної механіки SpaceWalker
Louis Moinet в пам'ять про історичну подію випустили шедевр точної механіки SpaceWalker

Спейс Волкер - сукупність суцільних алегорій. Годинна і хвилинна стрілки знаходяться на невеликому нижньому лічильнику, фіксуючи даний час. Поле оточує таємнича графічна композиція космічного неба і далеких туманностей. Головний елемент на ній - величезний турбійон в положенні «12», що нагадує космічний корабель. Біля нього обертається справжній діамант, який символізує Леонова, адже позивний екіпажу Олексія таким і був - «Алмаз». Картина про нескінченність космосу була б неповною без приголомшливого ефекту прозорості циферблатного поля при впливі на нього джерела світла.

Модель була випущена ексклюзивним тиражем (всього 24 екземпляра), поставлялася в 47,4-мм корпусі з білого або рожевого золота і двох різних версіях - з ручним гравіюванням або без неї. Шикарний годинник має пристойний запас ходу на 72 години, вони водонепроникні (50м), і сидять на ремінці зі шкіри алігатора.

На історичну подію відгукнулася і німецька мануфактура Політ-V GmbH, випустивши обмеженим тиражем 500 примірників механічні «ходики» Союз-Аполло моделі Basilika з нержавіючої сталі. Номер 1, природно, вручили самому Леонову в якості подарунка під час його візиту до баварського міста Альценау.

Годинник Basilika Soyuz-Apollo був випущений на честь історичної стивковкі "Союз-Аполлон" і подарований Олексію Леонову в 2010 році
Годинник Basilika Soyuz-Apollo був випущений на честь історичної стивковкі "Союз-Аполлон" і подарований Олексію Леонову в 2010 році

Корпус 48мм і товщиною 11мм на шкіряному ремінці оточує подвійний безель - 24-годинний і назвами світових столиць. Сапфірове скло прикриває чорний циферблат, на якому світяться мітки і цифра «12». Зліва - порядковий номер виробу, праворуч - віконця дня тижня і поточна дата, внизу розташований знаменитий логотип космічної місії. Запас ходу ударостійкого автоматичного калібру Слава становить 42 години, він витримує пристойний тиск 5 атмосфер.

Отримуючи подарунок, Олексій Леонов тоді зауважив: «Цей годинник, як і події 1975 року народження, з'єднують часові пояси, континенти і людей». У каталозі інтернет-магазину Свісс Вотч знайдеться чимало «ходиків» з історичним підтекстом, що символізують безсмертні досягнення людства.